zmaknij-menu

Arcore

Bogumiła i Dariusz Kotowscy

„Na dzień dzisiejszy domem dla nas są Włochy. Jednakże nie zapominamy skąd się wywodzimy. Mimo, że żyjemy na emigracji, wpajamy codziennie swoim dzieciom wartości kultury polskiej najlepiej jak potrafimy."

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Dolina Aosty

 zmaknij-menu

Emilia Romania

Osławiona Via Emilia przez którą przemieszczały się oddziały II Korpusu Polskiego walcząc o wyzwolenie Włoch, uniwersytet w Bolonii na którym studiowało wielu wybitnych Polaków, kwatera główna Legionów polskich gen. Dąbrowskiego w Reggio Emilia, czy powstały na tych ziemiach polski hymn narodowy. To tylko nieliczne ślady polskiej obecności w Emilii Romanii.

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Friuli Wenecja-Julijska

Tu mieszają się wpływy włoskie, austriackie i słoweńskie. Stało się to efektem kolejnych najazdów na tereny północno-wschodnich Włoch, które nadały tej krainie iście kosmopolitycznego charakteru. Polskie ślady najbardziej odcisnęły się w Trieście i Medei. Schronienie na tych terenach znaleźli tu Polacy walczący w powstaniu listopadowym oraz wracający do Polski z Dalekiego Wschodu.

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Liguria

Długi, wąski pas ciągnącego się aż do granicy z Francją wybrzeża liguryjskiego pełen jest malowniczych krajobrazów, wielobarwnej roślinności i charakterystycznych pastelowych domków. Nic więc dziwnego, że Liguria od wieków uwodziła i przyciągała najrozmaitsze postacie, a w tym wielu znamienitych Polaków. Na tych terenach swoje ślady pozostawili m.in. Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski. O wolność ziemi liguryjskiej walczyły chociażby polscy żołnierze z legionów Henryka Dąbrowskiego i legionu Adama Mickiewicza.

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Lombardia

Ten różnorodny region, którego nazwa pochodzi od plądrującego te tereny ludu germańskiego Longobardów, przyciąga swoją wyjątkową strukturą. Od Alp graniczących ze Szwajcarią poprzez malownicze jeziora Como i Maggiore, aż po zieloną dolinę Padu. To z tych ziem wywodzi się gen. Francesco Nullo przywódca tzw. garibaldczyków, którzy walczyli ramię w ramię z Polakami podczas powstania styczniowego. Bardzo aktywnie w wyzwalanie tych terenów angażowały się poszczególne bataliony polskich legionów pod dowództwem gen. Henryka Dąbrowskiego.

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Mediolan

Dorota Koziara

„Kocham Polskę i Włochy, źródło inspiracji dla wielu designerów i architektów z całego świata, którzy tak jak ja odczuwali potrzebę rozwijania się poprzez studiowanie piękna stworzonego przez wielkich włoskich artystów."

Czytaj całość

Marta Mężyńska

„Włochy dały mi wiele. Nie jestem pewna, czy osiągnęłabym to samo będąc w innym miejscu."

Czytaj całość

Pułkownik Antoni Mosiewicz

„Nie mogłem (porzucić ogarniętej wojną Europy), byłem oficerem pod przysięgą wojskową i musiałem kontynuować walkę."

Czytaj całość

Marcin Saracen

„Nawet jeśli masz do dyspozycji jeden metr kwadratowy, spraw, by był to najbardziej niezwykły metr kwadratowy."

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Padwa

Profesor Ryszard Demel

„Ożeniłem się z idealną kobietą, Włoszką, studentką historii sztuki. Mamy syna, jubilera i córkę, doktora literatury angielskiej, dwóch wnuków i dwie wnuczki. Jestem szczęśliwy."

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Piemont

Region zapisał się złotymi głoskami w historii i kulturze Włoch. To właśnie król Piemontu, Wiktor Emanuel II, z pomocą przywódcy liberałów piemonckich hrabiego Camillo Cavour dokonał, wydawałoby się, niemożliwego - poprowadził Włochy ku zjednoczeniu. Wielu młodych idealistów polskich miało swój niemały wkład we włoskie Risorgimento. Region Piemontu obfituje w polskie miejsca pamięci narodowej. Odsłoniętych zostało tu wiele tablic i pomników m.in w Ivrei, Chivasso, Turynie, upamiętniających często heroiczne boje Polaków "za Waszą i Naszą wolność".

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Trydent Górna-Adyga

Majestatyczne Dolomity, które są tłem dla każdego miasta i wioski, pokryte śniegiem przez trzy miesiące roku, a przez następne trzy - kwitnącą alpejską roślinnością. Trydent i Górna Adyga to dwa miejsca tak różne od siebie, ale razem tworzące piękną całość. To tutaj tworzył Marcin Teofilowicz Polak, a na Soborze Trydenckim przewodniczył obradom wielki kardynał polski, biskup chełmiński i warmiński a następnie kardynał - Stanisław Hozjusz. Z najnowszej historii zapamiętamy to miejsce jako pasmo sukcesów Adama Małysza, który na skoczni w Predazzo zdobył dwa tytuły mistrza świata oraz jako miejsce rozegranie 70 jubileuszowej edycji wyścigu Tour de Pologne.

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Turyn

Wanda Romer

„Urodziłam się Polką i pomimo że wyjechałam z kraju mając 7 lat, i wyszłam za Włocha, sercem i duszą pozostałam wierna własnej Ojczyźnie."

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Wenecja Euganejska

Veneto to region rozciągający się od nadrzecznych równin po Dolomity. Miasta takie jak: Padwa, Wenecja, Werona, Vicenza to tylko nieliczne miejsca na mapie polskiej obecności w północno-wschodnich Włoszech. Warto choćby tylko nadmienić, iż na jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie (założonym w 1222 r.) uniwersytecie w Padwie studiowali znamienici Polacy jak np. Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Wincenty Kadłubek.

Czytaj całość

 zmaknij-menu

Dolina Aosty

Wyjątkowości tej niezwykle urokliwej krainy leżącej w samym sercu Europy niełatwo opisać. Choć najmniejszy z włoskich regionów, dla wielu jest zdecydowanie najpiękniejszy. Miłośnicy gór wiedzą, że miejsce to skrywa m.in. tzw. “Rzym Alp” - czyli stolicę regionu - Aostę.

Czytaj całość

 

Mapa Polskiej Obecności w Północnych Włoszech

mapa obecnosci
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Polonika

Emilia Romania

Friuli Wenecja-Julijska

Liguria

Lombardia

Piemont

Trydent Górna-Adyga

Valle d' Aosta

Wenecja Euganejska

Oblicza Polonii

Arcore
Bogumiła i Dariusz Kotowscy

Mediolan
Dorota Koziara, Marta Mężyńska, Pułkownik Antoni Mosiewicz, Marcin Saracen

Padwa
Profesor Ryszard Demel

Turyn
Wanda Romer